Nejedna žena sa bojí, už len keď má pomyslieť, čo ju doma čaká. Zase len upratovanie. Nestačí, že príde domov z práce, druhá smena ju čaká hneď po príchode domov. Uvidí plno neumytého riadu na kuchynskej linke, okolo seba samý prach a ešte aj tie podlahy. No hrôza. Ako sa nestať otrokom upratovania? Možno sa vám to zdá nereálne, ba aj neskutočné, ale dá sa to uľahčiť.čistota je základ
Vždy majte kvalitné upratovacie pomôcky. Kvalitný mop na podlahu, kvalitné utierky na prach, alebo len kvalitný saponát na umývanie riadu. Len nech dobre pení.
Začnite upratovať v kuchyni. V prvom rada poumývajte všetok riad, ktorý je špinavý alebo použitý. Ak máte umývačku riadu, zapnite ju, nech pracuje. Ušetrí vám plno práce a nezaberie veľa miesta. Vám už potom stačí len poumývať hrnce a panvice, alebo väčšie riady. Ak ale umývačku riadu nemáte, nevadí, ak sa do umývania riadu pustíte s elánom a s dobrou náladou, za chvíľu máte čisto. Ďalej pokračujte kuchynským stolom a nezabudnite ani nakoniec pozametať a potom aj namokro umyť podlahu.
Postupujte vždy od vrchu po spodok v každej miestnosti. V detskej izbe je to vždy rovnaké každý deň. Deti aj upratané hračky vedia veľmi rýchlo znovu rozhádzať po celej izbe. Ani sa nenazdáte a poviete si: „Však som to teraz upratala.“ Deti sú raz také, treba ich brať také, aké sú. Sú to len deti. Tiež začnite vrchnými skrinkami, postupujte ďalej poličkami a nakoniec si nechajte podlahu alebo koberec. V detskej izbe je lepšie mať koberec. Deti často robia buchot alebo im spadnú hračky na zem. V takom paneláku počuť všetko. Koberec by sa mal ľahko čistiť. Povysávajte ho od prachu a ak máte čas aj na zdĺhavejšie čistenie, použite tepovač. Ak nemáte tepovač, postačí vám „jarová voda“ a kefka. Už len chuť vytepovať ho ručne.
Keď máte detskú izbu upratanú, pokračujte v obývacej miestnosti. Istotne vidíte plno prachu okolo televízora. Najprv však utrite prach z horných skriniek a poličiek, inak prach popadá na čistý televízor a môžete začať odznova. Potom samozrejme pokračujte prachom na televízory a nakoniec aj podlahu. Ako som už spomenula, vždy začnite odvrchu smerom dole.pani domáca
Najhygienickejšia by mala byť sanita. Čiže myslím tým kúpeľňu a WC. Doťapkané zrkadlá poriadne umyte „okenou“ a určite oceníte aj jednorázové papierové utierky. Vysajú do seba všetko mokré. Zoberte si prípravok na čistenie kúpeľne, nastriekajte ho a kefkou poriadne umyte. Vaňa a sprchový kút by sa mal lesknúť ako nový. WC alebo záchod je miestom s najväčším počtom baktérií. Dbajte na dôkladné vyčistenie záchodu kvalitným prostriedkom na odstránenie baktérií. Samozrejmosťou je poriadne umytie podlahy. Takisto chodba zvykne byť najšpinavším miestom v byte. Denne sa tam obúvame a vyzúvame. Preto by ste mali chodbu umývať každý deň, nech sa vám špina nenanesie priamo do izieb, kde trávite takmer všetok svoj voľný čas.