Technologický pokrok spôsobil, že človek sa tak naviazal na niektoré výdobytky techniky, až sa stal od nich závislý. Mobilné telefóny patria medzi najdostupnejšie, a preto ich používanie prerástlo v mnohých prípadoch do závislosti. Zásadne zmenili náš prístup ku komunikácii a pripisujeme im dôležitejšiu rolu, než akú by mali mať.Žena s mobilom.jpg
 
Zvýšená hladina dopamínu
Vlastníci smartfónov majú podľa mnohých štúdií pocit, akoby bol ich druhé ja a berú ich ako svoju súčasť. Hlavný dôvod je, že v mobiloch máme mnohokrát uložené množstvá dôležitých informácií, od adries, čísel, dátumov, cez fotografie, emaily či iné dôležité údaje. A preto v prípade, že človek nemá telefón po ruke, spúšťa to pocit paniky a úzkosti. Klinickí psychológovia o tom hovoria ako o akejsi forme stimulácie „mozgového centra slasti“, a to predovšetkým zvýšenou hladinou dopamínu, ktorá reaguje pri každej prijatej správe či nejakej informácii. A tak sa dostávame do začarovaného kruhu, keď nás to núti mobil neustále sledovať, aj napriek tomu, že nečakáme žiadnu správu.
 
Čo je to nomofóbia a ako sa prejavuje?
Človek, ktorý hystericky reaguje na odlúčenie od smarfónu či mobilu, má prejavy choroby s názvom nomofóbia (od NO MObile Phone Phobia).Človek pripútaný k telefónu.jpg
 
6 príznakov tejto závislosti:
 
 1. Pripisovanie dôležitosti 
Tvárite sa, že manipulácia s telefónmi je najdôležitejšia činnosť pre človeka, jeho prioritu radíte na najvyšší stupeň. Siahnite preto po ňom až po ôsmej hodine ráno a večer ho nechajte mimo dosahu z postele.
 2. Eufória 
Patrí sem striedanie nálad, úľavy či vzrušenia ak dostanete sms-ku a ak ste kvôli nej schopní v momente všetko nechať tak.
 3. Nadmerná tolerancia 
Aj pri iných závislostiach sa ich tolerancia časom zvyšuje. Najprv ste s ním manipulovali len tri hodiny denne, teraz vám ani osem nestačí.
 4.Odlúčenie a panika
Abstinenčné príznaky z odlúčenia sú rovnaké ako u alkoholika, hystéria, podráždenosť či náladovosť.
 5. Konfliktné situácie
Stačí krátky čas a nastanú problémy v partnerstve, práci či konfrontácia so zákonom, ak sa s ním neviete rozlúčiť ani za volantom.
6. Recidíva
Vzdať sa ho je veľmi ťažké, hoci ho na krátku chvíľu odložíte, no pod nejakou zámienkou je vo vašich rukách opäť a vy viete, že je to nad vaše sily. A teda, ak sa z toho chcete dostať, budete potrebovať veľmi veľa trpezlivosti.